Συμμετοχή του σχολείου μας στον διαγωνισμό FLL 2017

Η ομάδα ρομποτικής του σχολείου μας ROBOTEENS συμμετείχε για 4η χρονιά στον παγκόσμιο διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής FIRST LEGO LEAGUE 2017 με θέμα: Animal Allies (οι σύμμαχοί μας, τα ζώα) που έγινε για την Ελλάδα στις 11 και 12 Μαρτίου 2017 στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν πάνω από 28.000 παιδιά από 9 έως 16 χρονών από 80 χώρες. Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας του ANIMAL ALLIES, η ομάδα  διαλέξε και προσπάθησε να λύσει ένα ρεαλιστικό πρόβλημα στο Project. Επίσης,  κατασκεύασε, δοκίμασε και προγραμμάτισε ένα αυτόνομο ρομπότ χρησιμοποιώντας το πακέτο LEGO MINDSTORMS για να επιτύχει μια σειρά από αποστολές στο Robot Game. Μέσα από την εμπειρία, η ομάδα δούλεψε σύμφωνα με τις βασικές αξίες (Core Values), την ανακάλυψη, την ομαδική δουλειά και τον ευγενή επαγγελματισμό.

Η εμπειρία των παιδιών ήταν πολύ σημαντική και φαίνεται μέσα από τα παρακάτω στιγμιότυπα.

και εδώ μερικά στιγμιότυπα από τον διαγωνισμό.

Προπονήτρια η Ε. Πάτκου