Εκπαιδευτικές επισκέψεις - εκδρομές (2013-14)

1.      Τελλόγλειο ίδρυμα 19-12-2013: «Εργαστήριο χαρακτικής», Παρασίδου Μ. και «Γνωρίζω την πόλη μου, τη Θεσσαλονίκη», Ανδρεάδου Π., Τσιλίγκου Π.

2.      14/1/2014: Επίσκεψη της πολιτιστικής ομάδας «Γεωγραφία των Λέξεων» στο Σύλλογο Γυναικών Πυλαίας, «Καπουτζήδα», για την αναζήτηση στοιχείων για το τοπικό γλωσσικό ιδίωμα και την επαφή με το λαϊκό πολιτισμό της περιοχής μας. Υπεύθυνες καθηγήτριες: Σπυροπούλου Σ., Εξάρχου Ε., Καπούση Ε., Χωματά Σ.

3.      7-9 / 2 / 2014: Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων, στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού, στο Μουσείο και το Βράχο της Ακροπόλεως και στο μουσείο Μπενάκη στο πλαίσιο της τριήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής της Γ΄ Γυμνασίου στην Αθήνα. Αρχηγός εκδρομής κ. Καραθανάση Φ. Συνοδοί: Εξάρχου Ε. Πανακλερίδου Δ., Πάτκου Ε., Σαββίδης Κ.

4.      14/2/2014: Επίσκεψη στο Σπουδαστήριο Γλωσσολογίας της Φιλοσοφικής σχολής του Α.Π.Θ μαθητών του προγράμματος «Γεωγραφία των λέξεων» για τη συλλογή κειμένων, πληροφοριών και βιβλιογραφίας για τα Ποντιακά, τα Τσακώνικα, τα Κατωιταλικά, τα Κυπριακά, τα Κρητικά και τα Βόρεια ιδιώματα. Συνοδοί: Σπυροπούλου Σ., Εξάρχου Ε., Καπούση Ε., Χωματά Σ.

5.      20-2-2014: Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Το Κύμα» στη μονή Λαζαριστών από τους μαθητές των τάξεων Α? και Β? στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας, για να μυηθούν οι μαθητές στα μυστήρια του θεάτρου και να διδαχθούν από τα μηνύματα του έργου. Υπεύθυνη  επίσκεψης: Τσιλίγκου Π. Συνοδοί:

6.      8-4-2014: Εκδρομή σε Βελβεντό ? Κοζάνη από τους μαθητές των πολιτιστικών προγραμμάτων «Γεωγραφία των Λέξεων» και «Γνωρίζω την πόλη μου, τη Θεσσαλονίκη». Πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στο κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της περιοχής, σε μεταβυζαντινές εκκλησίες, στο λαογραφικό μουσείο Βελβεντού, στον πολιτιστικό σύλλογο «Λάκκος του Μάγγανη» στην Κοζάνη για τη γνωριμία με την ιδιαίτερη φυσιογνωμία του τόπου και τη γλωσσική πολυφωνία του. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Σπυροπούλου Σ., Εξάρχου Ε., Καπούση Ε., Ανδρεάδου Π.

7.      28-4-2014: Συμμετοχή στο πρόγραμμα του Κέντρου Ιστορίας Θεσσαλονίκης «Στην οδό Εγνατία συναντώ πολλά μνημεία» των μαθητών του πολιτιστικού προγράμματος «Γνωρίζω την πόλη μου, τη Θεσσαλονίκη». Υπεύθυνη κ. Ανδρεάδου Π.

8.      28/4/2014: Επίσκεψη  της Γ΄ Γυμνασίου στο Υπουργείο Μακεδονίας Θράκης για την έκθεση ιστορικών κειμηλίων «Η προσφορά των Κυπρίων στους αγώνες του Έθνους από την Επανάσταση του ?21 στο Β? Παγκόσμιο πόλεμο» για την κατανόηση από τους μαθητές/τριες της κοινής ιστορικής πορείας Ελλάδας-Κύπρου  και την επαφή τους με αυθεντικές ιστορικές πηγές και τεκμήρια. Οργάνωση επίσκεψης: Σπυροπούλου Σ. Αρχηγός κ. Βρέζα Μ. Συνοδοί: Εξάρχου Ε. Ιωαννίδου Δ., Καπούση Ε., Κασκαμανίδου Κ., Κερασαρίδης Ε.,  Μπεχτσόπουλος, Τζαβάρα Κ.

9.      10-4-2014: Ημερήσια εκδρομή του σχολείου στον Άγιο Νικόλαο Νάουσας. Αρχηγός: Καραθανάση Φ. Συνοδοί: Ανδρεάδου Π., Εξάρχου Ε.. Καπούση Ε. Κερασαρίδης Ε.. Κασκαμανίδου Κ, Λολίδου Μαρκόπουλος Α ,Ξένου Π., Πανακλερίδου Δ., Σπυροπούλου Σ., Τριφτοπούλου Α.

10.  9-5-2014: Εκπαιδευτική επίσκεψη και συμμετοχή στο πρόγραμμα του Κέντρου Ιστορίας Θεσσαλονίκης «Στην οδό Εγνατία συναντώ πολλά μνημεία» του τμήματος Β1 με υπεύθυνη για την πραγματοποίηση της επίσκεψης την κ. Αινατζή Π. Συνοδός η κ. Χωματά Σοφία.