ΕΚΘΕΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ 2017-18

Την Τρίτη 29 Μαΐου 2018 στο  1ο Γυμνάσιο Πυλαίας πραγματοποιήθηκε  έκθεση με τις δημιουργίες  των μαθητών που κατασκεύασαν στα πλαίσια του μαθήματος  της Τεχνολογίας στο εργαστήριο Τεχνολογίας που διαθέτει το σχολείο μας.
 Ετσι λοιπόν η Α΄ τάξη παρουσίασε ποικίλα τεχνολογικά εκθέματα από ξύλο πυλό, μακετόχαρτο και πολλά άλλα υλικά, ενώ  η Β΄ Τάξη παρουσίασε βιομηχανικούς ? επιχειρηματικούς χώρους . Στη διάρκεια όλου του σχολικού έτους τα παιδιά της Β΄ τάξης μελέτησαν τον τρόπο λειτουργίας βιομηχανικών μονάδων, και με ομαδικότητα, καλή συνεργασία και μεράκι  εργαστηκαν  και κατασκεύασαν  μια παραγωγική μονάδα.
Τέλος  η Γ΄ τάξη Γυμνασίου εργάστηκε στο εργαστήριο πληροφορικής και δημιούργησε πολύ ενδιαφέροντα θέματα έρευνας όπως ορίζεται και από το αναλυτικό πρόγραμμα του μαθήματος  .
Οι μαθητές με ιδιαίτερη χαρά παρουσίασαν τις κατασκευές  τους ανά τάξη, έβγαλαν αναμνηστικές φωτογραφίες  και καμάρωσαν τα όμορφα έργα τους.

Η προσπάθεια της χρονιάς ανταμείφθηκε με πολλά χαμόγελα και συγχαρητήρια που δέχθηκαν από τους καθηγητές τους.

Και του χρόνου παιδιά ακόμη καλύτερα!!!!

Οι υπεύθυνοι καθηγητές της Τεχνολογίας
Ελευθερία Καράμπελα