Παλιά Πυλαιώτικα παιχνίδια

Στις 27/5/24 αναβίωσαν στην αυλή του σχολείου μας, τα παλιά Πυλαιώτικα παιχνίδια που έπαιζαν παλιά τα παιδιά. Στο πλαίσιο της δράσης “Ζωντανή Βιβλιοθήκη” μας επισκέφθηκαν στο σχολείο μας οι κυρίες Χριστίνα Μιχαηλίδου και Βιργινία Ζλατάνου μέλη του Λαογραφικού Μουσείου της Πυλαίας έδειξαν και έπαιξαν μαζί με τα παιδιά παλιά ομαδικά παιχνίδια τπου έπαιζαν κάποτε τα παιδιά.

Εκτός απο τα “Μήλα”, το “Κορόϊδο”, το “Σκοινάκι” και τις μπίλιες, μας έδειξαν και τα ¨Καρύδια” όπου τοποθετούσαν καρύδια  στη σειρά και κάθε παιδί από συγκεκριμένη θέση έριχνε σ’αυτά μία μεγάλη σιδερένια μπίλια. Αν τα καρύδια έβγαιναν έξω από τον κύκλο μέσα στον όποιο τα είχαν τοποθετήσει τότε κέρδιζε το καρύδι και ξαναέπαιζε, μέχρι να μη πετύχει κανένα. Κέρδιζε αυτός που έπαιρνε τα περισσότερα καρύδια. Συνήθως αυτό το παιχνίδι το έπαιζαν τα Χριστούγεννα.

Άλλα  παιχνίδια ήταν: α) Τα  τσιλίκια, β) Η  πινακωτή, γ) Το  τζαμί, δ) Το  μπίκο, ε) Τα  σκλαβάκια, ζ) Ο  ωρολoγάς, η) Τα αγαλματάκια, θ) Οι  κουμπάρες, ι) Οι  τρύπες  με  τις  πέτρες, κ) Ο  Καραγκιόζης, λ) Τα  σκαλιστά  κ.α. και φυσικά τα  κλασικά  παιχνίδια  όπως  το  κρυφτό, η  μπάλα  και  οι  μπίλιες.