Πρόγραμμα Ρομποτικής στο σχολείο μας.

Nature's fury. FFL-Greece

Για πρώτη φορά φέτος λειτούργησε στο σχολείο μας πρόγραμμα εκπαιδευτικής ρομποτικής σε συνεργασία με τον Δήμο Πυλαίας Χορτιάτη μέσω του  σωματείου Eduact που εφαρμόζει προγράμματα εκπαίδευσης σε καινοτόμους τομείς και νέες τεχνολογίες και διάφορες άλλες εκπαιδευτικές δραστηριότητες.  Στο πλαίσιο του προγράμματος  φιλοξενήθηκαν στο σχολείο μας δύο ομάδες, μία με παιδιά από σχολεία (Δημοτικά και Γυμνάσια)της Πυλαίας και με προπονήτρια την κ. Εύη Πάτκου και μία με παιδιά από σχολεία του Πανοράματος με προπονητές τον κ. Στάθη Στεργιούλα και την κ. Δέσποινα Πανακλερίδου. Εργαστήκαμε με τις προγραμματιζόμενες ρομποτικές κατασκευές LEGO MINDSTORMS που προσφέρουν στους μαθητές, τη δυνατότητα να συνθέσουν μια μηχανική οντότητα (π.χ. ένα μοντέλο αυτοκινήτου) και να την κατευθύνουν με τη βοήθεια ενός απλού και εύχρηστου προγραμματιστικού περιβάλλοντος.

Χρησιμοποιώντας τη σειρά Lego Mindstorms που περιλαμβάνει τεχνικά κομμάτια Lego όπως εργαλεία, άξονες, ακτίνες, και υδραυλικά μέρη, αισθητήρες και απλά «τουβλάκια» Lego, δίνεται η δυνατότητα στα παιδιά να κατασκευάσουν ρομπότ και άλλα αυτοματοποιημένα ή αλληλεπιδραστικά συστήματα. Μέσα από την εκπαιδευτική ρομποτική, τα παιδιά σχεδιάζουν, κατασκευάζουν και προγραμματίζουν ρομπότ έχοντας την ευκαιρία να μάθουν παίζοντας  αναπτύσσοντας  δεξιότητες πάνω στη φυσική, τα μαθηματικά και τη μηχανική.

Ο σκοπός είναι η ρομποτική κατασκευή να συνδέεται με την εκπλήρωση ενός έργου με στόχο την επίλυση ενός προβλήματος.  Παίρνοντας μέρος στην δράση «Ρομποτική για όλους» και στον πανελλήνιο διαγωνισμό  FFL ?GREECE, που φέτος το  θέμα του ήταν  το «Nature?s Fury» , είχαμε ως «πρόβλημα προς επίλυση» μια φυσική καταστροφή και  τα παιδιά επέλεξαν ως project τον σεισμό. Ο σεισμός είναι μια πιθανή φυσική καταστροφή που μπορεί να συμβεί παντού, και στον τόπο μας, και τα παιδιά έπρεπε να κατασκευάσουν ένα robot που θα εκτελούσε  κάποιες αποστολές ώστε να επιλύσουν πραγματικά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν στην περίπτωση ενός σεισμού.

Τα παιδιά έπρεπε να διερευνήσουν ιδέες  και να πειραματιστούν με την ρομποτική κατασκευή τους και στην πορεία ενεπλάκησαν με αντικείμενα που αφορούν σχολικά μαθήματα όπως της πληροφορικής, της τεχνολογίας, της φυσικής και των μαθηματικών.

Ήταν ένας συνδυασμός μάθησης με παιχνίδι, και τους δόθηκε η δυνατότητα να δράσουν τα ίδια ως επιστήμονες ?εφευρέτες , με φαντασία και δημιουργικότητα, αναπτύσσοντας την συνεργατικότητα και την επικοινωνία μεταξύ τους. Μέσα από μια μορφή βιωματικής μάθησης ενεπλάκησαν ενεργά στη σχεδίαση και κατασκευή ενός αντικειμένου-μηχανής  που είχε πραγματικά νόημα, εφόσον έπρεπε να υλοποιηθεί ένα σενάριο. Τα παιδιά που ασχολήθηκαν διαπίστωσαν έναν άλλο τρόπο μάθησης όπου οι ιδέες και οι πληροφορίες που διδάσκονται συνδέονται με μια κατασκευή και προγραμματισμό, με την οποία δοκιμάζουν  πολλές φορές και βλέπουν τα αποτελέσματα άμεσα.  Η διαδικασία αυτή ήταν έντονα παρακινητική και επίσης διασκεδαστική.

Στον διαγωνισμό της FFL ?Greece- ρομποτική για όλους που έγινε στο Noesis στις 9-10 Μαρτίου,  πετύχαμε τη σειρά 14 σε σύνολο 35 ομάδων. Πιστεύουμε ότι για την πρώτη μας προσπάθεια πήγαμε πολύ καλά ενώ αποκομίσαμε πολλές χρήσιμες εμπειρίες.

Τεχνητή νοημοσύνη

Εργαστήκαμε σκληρά για να καταφέρουμε να κάνουμε το robot μας να εκτελεί τις αποστολές που έπρεπε. Όταν έφτασε η ώρα του διαγωνισμού στο FLL -Greece είχαμε την αγωνία αν το robot μας θα τα καταφέρει. Πριν μπούμε με το robot μας στην αίθουσα με τους κριτές για το Robot Game    .....κάναμε μια συνομιλία μαζί του. Ήταν μια ενδιαφέρουσα συνομιλία, γιατί μας έβαλε σε σκέψεις για το τι είναι η νόηση, τι είναι η σκέψη. Τι είναι αυτό που ξεχωρίζει τους ανθρώπους από τις μηχανές, μέσα σε όλο το γνωστό σύμπαν. Υπάρχουν μηχανές προικισμένες με νόηση; Υπάρχει η Τεχνητή νοημοσύνη; Είναι η σκέψη και ο υπολογισμός το ίδιο πράγμα;

Δείτε και εσείς την ιστορία μας στο κόμικ που επισυνάψαμε. Η ομάδα μας, οι Roboteens απο την Πυλαία Θεσσαλονίκης αποτελείται από τα παιδιά:Λέανδρος Τζώτζης, Πάγκαλος Χατζηαντωνίου, Σωκράτης Ταχτσίδης, Νίκος Φουρναράκης, Άγγελος Γεωργάκος, Ελένη Κοκόγια, Θεοδώρα Λαδά, Θεοδοσία Κτίστη, Νεφέλη Κουτσουρή. Προπονήτρια : Εύη Πάτκου.