. Ημερίδες που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2015-16

α.Στις 8 και 9 Δεκεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκαν 12  παρουσιάσεις εντός του σχολείου σε όλα τα τμήματα από συνεργάτη της Αναπτυξιακής Ανώνυμης Εταιρίας Ο.Τ.Α. Ανατολικής Θεσσαλονίκης, στα πλαίσια του προγράμματος ενημέρωσης-ευαισθητοποίησης των μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών με τίτλο: «Εγώ ανακυκλώνω, τα σκουπίδια μου μειώνω!». Συντονισμός:  Βρέζα Μ.

β. Στις 17-2-2016 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με θέμα: Ενεργητικός αντικαπνιστής» από την κ. Αδαμίδου Α., ιατρό. Την εκδήλωση παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές της Γ΄Γυμνασίου. Συντονίστρια: κ. Ξένου Π.

γ. Στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας έγινε ενημέρωση για τους μαθητές της Γ? Γυμνασίου με θέμα: «Οικογενειακός προγραμματισμός- Αντισύλληψη» την Τετάρτη 20-4-2016. Στο χώρο του σχολείου  14:00-16:00. Συντονίστρια: κ. Ξένου Π.

δ.Στις 15-1-16 ενημέρωση για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος με προβολή  διαφανειών και συζήτηση με τους μαθητές με την κ. Θεοχάρη Π.Συντονίστρια: κ. Ξένου Π.