Αγαπάμε το πράσινο! Αγαπάμε το σχολείο μας!

Κυριακή 24 Φεβρουαρίου  2013

Μια ξεχωριστή δράση που δίνει νόημα στο πώς φανταζόμαστε το ανοιχτό στην κοινωνία σχολείο, ήταν η δενδροφύτευση και η περιποίηση των παρτεριών της αυλής του σχολείου με πρωταγωνιστές τους μαθητές και μαθήτριες της Α? τάξης, με σύνθημα « Αγαπάμε το πράσινο! Αγαπάμε το σχολείο μας!»
και με πρόσκληση :

"Αγαπάμε το πράσινο! Αγαπάμε το σχολείο μας!

Τα λουλούδια ομορφαίνουν το περιβάλλον και βάζουν χρώμα στην ζωή μας !Θα ήταν πολύ ωραία αν όλος ο κόσμος είχε την ευκαιρία να τα «γνώριζε» καλύτερα. Για αυτό και εμείς ζητήσαμε τη βοήθεια του Συλλόγου Γονέων και του Συλλόγου πολιτών Πυλαίας «ΠΥΛΗ» για να γεμίσουμε και το δικό μας σχολείο με πολύχρωμα λουλούδια και πολλά χαμόγελα παιδιών..!"

Έτσι  με τη συνδρομή του Συλλόγου πολιτών Πυλαίας "Πύλη"  και τη βοήθεια του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Πυλαίας συγκεντρωθήκαμε στην αυλή του σχολείου μας, για να τη γεμίσουμε με πολύχρωμα λουλούδια αλλά και δένδρα με πολλά χαμόγελα παιδιών!
Έτσι από τη μια ομορφαίνουμε το σχολείο μας, ομορφαίνου, την καθημερινότητά μας, και το σχολείο έρχεται σε επαφήμε την τοπική κοινωνία.  Επιπλέον καλλιεργούμε την οικολογική συνείδηση, τόσο απαραίτητη σήμερα που βιώνου?ε ?ια πρωτοφανή οικολογική κρίση, ?ε αιχ?ή την κλι?ατική αλλαγή, τόσο στην Ελλάδα, όσο και διεθνώς. Βιώνου?ε την εξάντληση των φυσικών πόρων, τον περιορισ?ό της βιοποικιλότητας, την εντεινό?ενη αστικοποίηση, την καταστροφή των δασών, τη συρρίκνωση του πράσινου στις πόλεις, τη ρύπανση των εδαφών, των νερών και του αέρα.   Με την καθοδήγηση των καθηγητριών: Ε. Πάτκου. Π. Ξένου, Π. Τσιλλίγκου.

Στιγμιότυπα από την δράση μας: πατήστε εδώ