7η Αστροβραδιά στο σχολείο μας

12 Ιουνίου 2015

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η 7η κατά σειρά Αστροβραδιά στην αυλή του σχολείου μας. Η εκδήλωση αυτή έχει γίνει πια θεσμός και όλα τα παιδιά την περιμένουν στο τέλος της χρονιάς.

Η εκδήλωση είχε την υποστήριξη του Ομίλου Φίλων Αστρονομίας Θεσσαλονίκης, οι οποίοι μετέφεραν στο σχολείο μας τα μεγάλα φορητά τηλεσκόπιά τους και μας έδωσαν την ευκαιρία να παρατηρήσουμε τον ουρανό της 12ης Ιουνίου 2015.

Προηγήθηκε ομιλία από τον κ. Ασπρίδη, μέλος του ΟΦΑ με θέμα. "Ο πλανήτης Γη και εμείς".  Ο καιρός μας έκανε το χατήρι, η βραδιά ήταν  ζεστή καλοκαιρινή και υπέροχη.

Μεταξύ άλλων, παρατηρήσαμε τους πλανήτες Αφροδίτη, τον Κρόνο με τους εκτυπωσιακούς δακτύλιους, τον Δία με 4 απο τους δορυφόρους του, την Μεγάλη Άρκτο, τον Αρκτούρο που είναι  ο φωτεινότερος αστέρας του αστερισμού του Βοώτη, αλλά και ο φωτεινότερος αστέρας του βορείου ημισφαιρίου. Είδαμε το τρίγωνο του καλοκαιριού που αποτελείται απο  τρία λαμπρά άστρα από διαφορετικούς αστερισμούς, τα οποία καθ' όλη τη διάρκεια του καλοκαιριού,  εμφανίζονται στο κέντρο του ουρανού σχηματίζοντας ένα θαυμαστό τρίγωνο.

Το πρώτο άστρο του τρίγωνου, το Ντένεμπ (άλφα Κύκνου) ανήκει στον αστερισμό του Κύκνου. Το άστρο αυτό σημαδεύει την ουρά του Κύκνου, ενώ τα πιο αμυδρά του άστρα σχηματίζουν τα απλωμένα του φτερά και τον μακρόστενο λαιμό του σε μία μορφή που μοιάζει με σταυρό και γι' αυτό ονομάζεται σήμερα και Βόρειος Σταυρός.

Το δεύτερο άστρο είναι το λαμπρό άστρο Βέγα (άλφα Λύρας), που ανήκει στο μικρότερο αστερισμός της Λύρας. Αυτό περιβάλλεται από έναν δίσκο υλικών, που μάλλον πρόκειται για τα πρώτα στάδια της δημιουργίας ενός νέου πλανητικού συστήματος.

Το τρίτο λαμπρό άστρο του τριγώνου βρίσκεται στον αστερισμό του Αετού και ονομάζεται Αλτάιρ (άλφα Αετού), η περιστροφή του οποίου είναι τόσο γρήγορη ώστε έχει σχήμα αβγού. Ο αστερισμός του Αετού έχει αρκετά μεγάλη έκταση και χωρίζεται στα δύο από τον ουράνιο ισημερινό.

Είδαμε τον Αλμπιρέο ή β Κύκνου που  είναι ο πέμπτος λαμπρότερος αστέρας του αστερισμού του  Κύκνου και άλλα.

Μερικά στιγμιότυπα εδώ