Παίζοντας με τις Φυσικές Επιστήμες

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το σχολείο μας πήρε μέρος στην εκπαιδευτική δράση

"Παίζοντας με τις Φυσικές επιστήμες"

που διοργανώνουν τα ΕΚΦΕ (Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών) Τούμπας, Κέντρου, Ευόσμου και Νεάπολης.

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στις 14 Μαΐου 2016 στο Πειραματικό Σχολείο του κέντρου  και συμμετείχαν οι μαθητές: Σωτηρία Κουρτίδου, Αλέξανδρος Κιόσε , Αρτούρ Κιάμωβ με τη συνοδεία της καθηγήτριας Φυσικής  Δέσποινας Πανακλερίδου.

περισσότερα στιγμιότυπα κάνετε κλικ εδώ

Η συγκεκριμένη δράση περιλαμβάνει την οργάνωση μιας σειράς πειραμάτων που αποσκοπούν να απαντήσουν στο ερώτημα που τίθεται.
Φέτος οι μαθητές προσπάθησαν να ανακαλύψουν τον "δολοφόνο" ενός "φόνου", μελετώντας τρίχες, δακτυλικά αποτυπώματα και σκόνες.
Η διοργάνωση δεν είναι διαγωνιστική. Είναι πολύ δημιουργική και διασκεδαστική όπως εξάλλου πρέπει να είναι οι Φυσικές επιστήμες.