ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ: 9η Αστροβραδιά στο σχολείο μας

11-5-2017

Για 9η συνεχή χρονιά το σχολείο μας διοργανώνει μαζί με το σύλλογο Γονέων και με ερασιτέχνες Αστρονόμους αστροπαρατήρηση στην αυλή του σχολείου την Τετάρτη 24 Μαΐου 2017 στις 8μμ.

Θα προηγηθεί ομιλία από τον ερασιτέχνη αστρονόμο Μάρκο Ασπρίδη, με θέμα : "Εξωπλανήτες... νέοι κόσμοι τόσο κοντά μας όσο και μακριά"

Σε ένα απέραντο Σύμπαν, με δισεκατομμύρια γαλαξίες και τρισεκατομμύρια αστέρια, ένας πλανήτης, η γνωστή σε όλους μας Γη,  φιλοξενεί ζωή. Είναι άραγε ο μόνος; Υπάρχουν και άλλοι πλανήτες σαν αυτόν; Μπορούμε να τους επισκεφθούμε; Ο άνθρωπος, το μοναδικό γνωστό νοήμον ον στο Σύμπαν, συνεχίζει να εξερευνά, να ανακαλύπτει και να ονειρεύεται. Αφήνουμε τη συνέχεια για την Τετάρτη 24 Μαΐου στην αυλή του σχολείου μας στις 8μμ. Ελπίζουμε να μας κάνει το χατήρι ο καιρός. (Σε περίπτωση που βρέχει θα αναβληθεί και θα ανακοινωθεί νέα ημερομηνία).

Μετά την ομιλία και αφού νυχτώσει θα παρατηρήσουμε με μεγάλα τηλεσκόπια τον ανοιξιάτικο ουρανό της Θεσσαλονίκης
Σας περιμένουμε