Την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή, η αφιερωμένη στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Για να τιμήσουμε τους Έλληνες της εποχής εκείνης οι οποίοι αρνούμενοι να παραδώσουν την πατρίδα μας ως βορά στα επεκτατικά σχέδια του Μουσολίνι πολέμησαν στα χιονισμένα βουνά της Αλβανίας με αυταπάρνηση και αυτοθυσία. Τιμήσαμε επίσης τους ήρωες που αντιστάθηκαν κατά των Γερμανών την περίοδο της κατοχής. Αναφερθήκαμε στα μαρτυρικά χωριά και ιδιαίτερα στο ολοκαύτωμα του Χορτιάτη. Συγκινηθήκαμε, προβληματιστήκαμε. Διάφορα σύντομα δρώμενα, εκφραστικές απαγγελίες ποιημάτων και πεζών κειμένων, αποσπάσματα επιθεωρήσεων της εποχής του 40, τραγούδια από την χορωδία μάς μετέφεραν 73 χρόνια πίσω και «είδαμε» με τα μάτια της ψυχής μας τους στρατιώτες μας κρεμασμένους από τα βαγόνια να φεύγουν για το μέτωπο με το χαμόγελο στα χείλη. Νιώσαμε τη χαρά της νίκης πανηγυρίζοντας και εμείς ανάμεσα στα πλήθη που συνέρρεαν στους δρόμους στις αρχές του 41 υπερήφανοι για την μικρή Ελλάδα και τους υπερασπιστές της. Αυτούς που απέδειξαν πως η μεγαλοσύνη των λαών δε μετριέται με το στρέμμα. Με της καρδιάς το πύρωμα μετριέται και με το αίμα κατά πως έγραψε και ο μετγάλος μας ποιητής Κωστής Παλαμάς. Οι μαθητές-θεατές, οι καθηγητές και εκπρόσωποι του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τη σεμνή τελετή. Υπεύθυνες για την διοργάνωση της γιορτής ήταν οι καθηγήτριες Καπούση Ελένη ΠΕ2 και Σπυροπούλου Σοφία ΠΕ2. Την επιμέλεια της χορωδίας είχε ο Μουτουσίδης Κωνσταντίνος και την τεχνική υποστήριξη η Πάτκου Εύη ΠΕ19 και η Πανακλερίδου Δέσποινα ΠΕ04 .

27-10-2013

για περισσότερες φωτογραφίες πατήστε εδώ