Βιβλιοπαρουσίαση στο εργαστήριο ΦΕ: Καταραμένη Φυσική

Στις 23 Μαΐου 2019 έγινε στο εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας, βιβλιοπαρουσίαση του βιβλίου "Καταραμένη Φυσική" του Θοδωρή Πιερράτου, Υπεύθυνου του Εργαστηριακού Κέντρου Φυσικών Επιστημών Ευόσμου.

25 περίπου παιδιά αγόρασαν, διάβασαν το βιβλίο και συζήτησαν με τον συγγραφέα θέματα που θίγει το βιβλίο.

Η Φυσική συνοδεύεται από τη φήμη ότι είναι δύσκολη, ότι δεν είναι πρακτική , ότι είναι βαρετή. Δύσκολη; Ίσως. Μη πρακτική; Σίγουρα όχι. Βαρετή όμως; Εδώ το βιβλίο "Καταραμένη Φυσική" έρχεται να ανατρέψει αυτή την αντίληψη.

Το βιβλίο αναφέρεται σε μια παρέα μαθητών που θεωρούν τη Φυσική ως το πιο αδιάφορο και βαρετό μάθημα.Εμπλέκονται όμως σε ένα παιχνίδι με πειράματα και γρίφους που θα τους εκθέσει στους πιο σημαντικούς σταθμούς της εξέλιξης των ιδεών για τη θέση του ανθρώπου στο Σύμπαν.

Διαβάζοντας στο οπισθόφυλλο του βιβλίου : "Κάποτε ο Αϊνστάιν είπε ότι, ίσως η πιο όμορφη εμπειρία που μπορούμε να έχουμε είναι το μυστήριο". Είναι η κινητήρια δύναμη που βρίσκεται πίσω από την επιστήμη όσο και από την τέχνη. άρα τι πιο ενδιαφέρον από ένα παιχνίδι , ένα κυνήγι επίλυσης γρίφων που καλύπτεται από πέπλα μυστηρίου, τα οποία πρέπει να σηκώσετε μεθοδικά και να παοκαλύψετε, ό,τι κρύβεται πίσω από αυτά.."

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Δ. Πανακλερίδου