Tinkering !  Μαστορεύω και μαθαίνω

Ο μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄τάξης συμμετείχαν στις 6 Νοεμβρίου 2019 σε ένα εργαστήριο του Noesis, στο Tinkering που αν μπορούσε να μεταφραστεί ελεύθερα, η ονομασία του είναι "Μαστορεύω και μαθαίνω". Το εργαστήριο αυτό, ήταν στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος “Tinkering EU: Building Science Capital for All” με διεθνείς συνεργασίες που χρησιμοποιεί την καινοτόμα εκπαιδευτική προσέγγιση “Tinkering” για την ανάπτυξη των δεξιοτήτων του 21ου αι. και του Κεφαλαίου της Επιστήμης για νέους από μη προνομιούχες κοινωνικές ομάδες.

Οι μαθητές δουλεύοντας σε μικρές ομάδες είχαν την ευκαιρία να πειραματιστούν με ηλεκτρικά στοιχεία και κυκλώματα πάνω στις ιδέες τους και να εκφράσουν τη δημιουργικότητά τους κατασκευάζοντας και τις δικές τους ρομποτικές μηχανές σχεδιασμού.

Το “Tinkering”, είναι μία καινοτόμα εκπαιδευτική προσέγγιση, που εισήγαγε το Exploratorium στο Σαν Φρανσίσκο.

Προωθεί τη δόμηση της γνώσης στο πλαίσιο της κατασκευής προσωπικών τεχνουργημάτων και δίνει την ευκαιρία στους συμμετέχοντας να «σκέφτονται με τα χέρια τους», ώστε να κατανοήσουν και να αναπτύξουν δεξιότητες χρήσιμες για όλη τους τη ζωή. Το Κεφάλαιο της Επιστήμης αντλεί από το έργο του PierreBourdieu και συμπυκνώνει τις διάφορες επιρροές, που μπορεί να έχουν οι εμπειρίες ενός νέου στην επιστημονική του ταυτότητα και τη συμμετοχή σε δραστηριότητες σχετικές με την επιστήμη. Προσφέρει μια διαφορετική οπτική της εκπαίδευσης και της ενασχόλησης με τις φυσικές επιστήμες και είναι ένα ισχυρό εργαλείο για την ανάπτυξη ενεργών πολιτών, της απασχόλησης και της κοινωνικής συμμετοχής.

Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό, διασκέδασαν, έμαθαν, ανέσυραν γνώσεις από τη Φυσική και έκαναν πολύ ενδιαφέρουσες κατασκευές όπως μπορείτε να δείτε και στο βίντεο που ακολουθεί. Εκτός από το δίωρο εργαστήριο, παρακολούθησαν και στο πλανητάριο την ταινία "Από τη Γη στο Σύμπαν"

Υπεύθυνη καθηγήτρια Ε. Πάτκου