Επίσκεψη στην έκθεση : "Τα ορυκτά και ο άνθρωπος. Χωρίς αυτά δεν ζούμε"

Την Τετάρτη 20 Νοεμβρίου 2019, δύο τμήματα της B΄τάξης επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στην έκθεση  "Τα ορυκτά και ο άνθρωπος. Χωρίς αυτά δεν ζούμε" που βρίσκεται στην προβλήτα Α΄του Λιμανιού. Η έκθεση οργανώνεται από το Το  Αριστοτέλειο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας, το Σύνδεσμο Μεταλλευτικών Επιχειρήσεων (ΣΜΕ) και είναι πολύ ενδιαφέρουσα και εντυπωσιακή . Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν με άλλο τρόπο τις χρήσεις των Ορυκτών στην καθημερινότητα και γενικότερα στη ζωή του ανθρώπου και πως τα Ορυκτά στην Τέχνη  αποτελούν πηγή έμπνευσης για καλλιτεχνικά δημουργήματα απο τους αρχαίους χρόνους μέχρι σήμερα.  Επίσης είχαν την ευκαιρία να δουν δίπλα στα φυσικά ακατέργαστα ορυκτά, τα παραγόμενα από αυτά αντικείμενα καθημερινής χρήσης, ενώ παράλληλα πήραν πληροφορίες για τον γεωγραφικό εντοπισμό τους καθώς και για άλλες πολλές χρήσεις, μέσα από οθόνες που συνοδεύουν κάθε προθήκη. Παρακολούθησαν, επίσης, μια ταινία που δείνει την εξέλιξη της αξιοποίησης των ορυκτών πρώτων υλών απο την αρχιαότητα μέχρι σήμερα, ενώ έπαιξαν με το διαδραστικό σταθμό που αφορά "Τα ορυκτά στο Ανθρώπινο Σώμα" καθώς τα ορυκτά συνεισφέρουν εν πολλοίς στην υγεία του ανθρώπου.

Φύγαμε έχοντας μάθει πως τα ορυκτά αποτελούν μέρος της ζωής του ανθρώπου από την αρχαιότητα.  Βρίσκονται παντού γύρω μας, από το φαγητό που τρώμε, στο σπίτι που κατοικούμε, στην επικοινωνία μεταξύ μας, έχοντας έρθει σε επαφή με την Πέτρινη Φύση που αποτελεί μια  πηγή πλούτου  κρυμμένη στα σπλάχνα της Γης.

Ασχολήθηκαν οι εκπαιδευτικοί:  Πανακλερίδου Δ., Ανδρεάδου Π., Δεμίρη Ε., Πάτκου Ε.