Συμμετοχή του σχολείου μας στο 6ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο

Είκοσι μαθητές -τριες από τη Γ’ Γυμνασίου του 1ου Γυμνασίου Πυλαίας συμμετείχαν στο 6ο Μαθητικό Ευρωπαϊκό Συνέδριο στη Βενετία με θέμα :"Η ιστορία συναντά τις Τέχνες, τα Γράμματα και την Τεχνολογία: Ο άνθρωπος και η διαδρομή του από την Αναγέννηση στο Σύγχρονο Πολιτισμένο Κόσμο", από τις 28-11-2019 έως τις 2-12-2019.
Σε αυτό το διάστημα οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν και να ξεναγηθούν σε τρεις πανέμορφες  αναγεννησιακές πόλεις της Ιταλίας και συγκεκριμένα στη Φλωρεντία, τη Βερόνα και τη Βενετία και να συμμετέχουν παράλληλα στο Συνέδριο στο Μέστρε της Βενετίας παρουσιάζοντας τις εργασίες τους με θέμα:" Λεονάρντο Ντα Βίντσι: Οραματιστής και Πρωτοπόρος της Τεχνολογίας και της Μηχανικής". Η εκπαιδευτική εμπειρία που αποκόμισαν ήταν μοναδική. Γύρισαν στα μαθήματά τους πλουσιότεροι σε γνώσεις,  εμπειρίες και  υπέροχες εικόνες.

Υπεύθυνες καθηγήτριες : Γιώτα Αϊνατζή και Ελευθερία Καράμπελα