Οι γονείς και κηδεμόνες που ενδιαφέρονται τα παιδιά τους να εισαχθούν σε Πρότυπο ή Πειραματικό Σχολείο το σχολικό έτος 2020-2021 καλούνται να υποβάλουν αίτηση μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης gov.gr (στην διαδρομή Εκπαίδευση/Εγγραφή σε σχολείο/Εγγραφή σε Πρότυπο/ Πειραματικό Σχολείο) από 12 Ιουνίου έως και 20 Ιουνίου 2020.

Στις 29 Ιουνίου 2020 θα πραγματοποιηθεί η δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων για την εισαγωγή  μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη των Προτύπων Γυμνασίων και την ίδια ημέρα για την εισαγωγή μαθητών στην Α’ τάξη των Προτύπων Λυκείων, μόνο για την κάλυψη κενών θέσεων.

Ο τόπος πραγματοποίησης της δοκιμασίας (τεστ) δεξιοτήτων και λοιπές οδηγίες θα ανακοινωθούν στην ιστοσελίδα και τον πίνακα ανακοινώσεων του κάθε Πρότυπου Σχολείου.

Η εισαγωγή μαθητών/τριών στην εισαγωγική τάξη Πειραματικών Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων θα γίνει με κλήρωση στις 25 Ιουνίου 2020.

Επισυνάπτεται  το Δελτίο Τύπου του Υ.ΠΑΙ.Θ. με θέμα:

Υποβολή αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021 για ενημέρωσή σας.