Αποχαιρετισμός στους αποφοίτους του 2019-2020

Για τη Γ' τάξη του 2020 δεν υπήρξε γιορτή αποφοίτησης με συναισθηματικά φορτισμένες αγκαλιές, γέλια και φωνές στην αυλή του σχολείου, αποχαιρετιστήριες ομιλίες, τραγούδια και χορούς. Ο covid–19 δεν το επέτρεψε. Ολοκληρώθηκε όμως ένας ακόμη επάλληλος κύκλος της σχολικής ζωής που κλείνει μέσα του επιτυχίες και αποτυχίες, προσδοκίες και διαψεύσεις, ευαισθησίες, ενδιαφέροντα σε πολλούς τομείς, αναμνήσεις και όνειρα για τους απόφοιτους μαθητές και μαθήτριες του 1ου Γυμνασίου Πυλαίας. Τα γραπτά σας, οι ζωγραφιές, τα παιχνίδια, η δημιουργικότητά σας ήταν οι αναβαθμοί της εξέλιξής σας στα γυμνασιακά σας χρόνια. Έτσι με τις αρετές που η οικογένεια σάς μετέδωσε και το σχολείο ενίσχυσε: την αξία της τήρησης των κανόνων, το σεβασμό του άλλου, το ομαδικό πνεύμα, είστε έτοιμοι και ικανοί να συνεχίσετε το ταξίδι στον κόσμο της γνώσης και της προσωπικής συγκρότησης. Εμείς ως καθηγητές/τριες σας, που έχουμε διανύσει μια παράλληλη πορεία κοινών εμπειριών, είμαστε περήφανοι/ες για αυτήν την εξέλιξη, όπως και για τις επιδόσεις, τις διακρίσεις και τη συμμετοχή σας σε μαθητικά συνέδρια, διαγωνισμούς, αθλητικούς και γλωσσικούς αγώνες, πειραματισμούς με το θέατρο, σε μια χρονιά που σημάδεψε ο νέος ιός με την αναστολή της λειτουργίας του σχολείου, των εκπαιδευτικών δράσεων και της εκδρομής που τόσο περιμένατε!

Σας αποχαιρετούμε λοιπόν με το στίχο του ποιητή

“σύρε· και πάντα να ’σαι ορθός και πάντα να ’σαι ωραίος”

και με την ευχή να προχωράτε στη ζωή με τόλμη, και πάντα να ονειρεύεστε τον εαυτό σας και τον κόσμο γύρω σας, όπως τον θέλετε.