«Χάρτης ιδιωμάτων και διαλέκτων στη Βόρεια Ελλάδα».

Συντονιστές/στριες: Καπούση Ε., Εξουζίδου Ά., Κερασαρίδης Ε., Βρέζα Μ.

Σχολική χρονιά 2014-15

Στο πρόγραμμα αυτό οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με διαφορετικές διαστάσεις της γλώσσας: Γλωσσολογική (γεωγραφικές ποικιλίες της γλώσσας, λογοτεχνική παραγωγή σε ιδιωματική γλώσσα), ιστορική (εξέλιξη της κοινής Νεοελληνικής και των ιδιωμάτων της και σημερινή κατάσταση), κοινωνική (αντιλήψεις, ενδυμασία, επαγγέλματα, παιχνίδια), καλλιτεχνική  (τραγούδια, χοροί) για την καλλιέργεια της κριτικής σκέψης και την ανάπτυξη συνεργατικού και διερευνητικού πνεύματος. Άντλησαν στοιχεία από το διαδίκτυο για τις γλώσσες και τα ιδιώματα της Β. Ελλάδας, άκουσαν ντοπιολαλιές από φυσικούς ομιλητές, χόρεψαν, τραγούδησαν, δημιούργησαν βίντεο, αφίσες και παρουσίασαν τη δουλειά τους στο φεστιβάλ παρουσίασης περιβαλλοντικών και πολιτιστικών προγραμμάτων στο πολιτιστικό κέντρο Τούμπας. Η τελική παρουσίασή του πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου το βράδυ της Παρασκευής 12/6/2015 παράλληλα με την αστροβραδιά.

Στιγμιότυπα από την παρουσίαση, εδώ

Οι συναντήσεις της ομάδας γίνονταν κάθε Δευτέρα 14:05-15:35 στο εργαστήριο πληροφορικής, όπου οι ομάδες δημιούργησαν τις παρουσιάσεις, τα βίντεο και τις αφίσες τους, ενώ συμμετείχαν σε διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Καστοριά για την υλοποίηση στόχων του προγράμματος.