Συμμετοχή σε διαγωνισμούς ? εκθέσεις.

α. Στο αγώνισμα της εκφραστικής ανάγνωσης στο πλαίσιο των Αγώνων Λόγου που διοργάνωσε το κολλέγιο Ανατόλια 30 & 31 Ιανουαρίου και 1 Φεβρουαρίου 2015 πήραν μέρος έξι μαθητές/τριες του σχολείου μας, δύο από κάθε τάξη. Τα παιδιά διάβασαν κείμενα που επέλεξαν με τη συνεργασία των συνοδών καθηγητριών: Αινατζή Παναγιώτα, Καπούση Ελένη, Σπυροπούλου Σοφία. Η μαθήτρια της Β΄ τάξης Ματαυτσή Νικολέτα πέτυχε πολύ καλή βαθμολογία (6,5 με άριστα το 7). Ικανοποιητική και αξιοπρεπής ήταν και η παρουσία των υπολοίπων μαθητών. Οι καθηγήτριες- συνοδοί πήραν μέρος ως κριτές στην εκφραστική ανάγνωση και στον αυθόρμητο λόγο.

β. Συμμετοχή μαθήτριας της Γ? τάξης σε διαγωνισμό γραπτού δοκιμίου με θέμα τα δικαιώματα του παιδιού. Εξάρχου Ε.

γ. Στον Β΄  Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής πεζού και ποιητικού λόγου που διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση ΔΔΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης και το Γραφείο Πολιτιστικών Θεμάτων στη μνήμη του ποιητή Γ. Θ. Βαφόπουλου και πραγματοποιήθηκε στις 21 Μαρτίου 2015 στο ΠΣΠΘ πήραν μέρος 9 μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης. Υπεύθυνη καθηγήτρια: Σπυροπούλου Σοφία.

δ. Συμμετοχή σε διαγωνισμό Φυσικής που οργανώθηκε από το Ε.Κ.Φ.Ε. Υπεύθυνη καθηγήτρια: Πανακλερίδου Δέσποινα.