«Ένας πλανήτης?μία ευκαιρία»

Στο πρόγραμμα κινηματογραφικής παιδείας για τη συμμετοχή  στον 2ο Διεθνή μαθητικό διαγωνισμό ταινιών μικρού μήκους με θέμα «Ένας πλανήτης?μία ευκαιρία».

24 μαθητές από την Γ΄ τάξη και 2 από τη Β΄ αποτέλεσαν μία μεικτή ομάδα, η οποία με την υποστήριξη των υπεύθυνων εκπαιδευτικών ανέλαβε τη δημιουργία  ταινίας μικρού μήκους για τις ανάγκες της οποίας οι μαθητές έγραψαν το σενάριο, τη μουσική, βιντεοσκόπησαν, σκηνοθέτησαν  και ερμήνευσαν τους ρόλους. Υπεύθυνοι  καθηγητές: Σπυροπούλου Σοφία, Σαββίδης Κων/νος, Βρέζα  Μαρία.

Στο πλαίσιο του προγράμματος δημιουργήθηκε από τους συμμετέχοντες /ουσες μαθητές και μαθήτριες ένα βίντεο για την ευαισθητοποίηση των μαθητών και όχι μόνο σχετικά με τα μεγάλα περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετώπιζει ο πλανήτης Γη. Η μουσική επένδυση του βίντεο είναι της Νικολετας Ματαυτσή

Δείτε το εδώ