Λειτουργία ομίλων σχολικής χρονιάς 2014-15

Ρομποτικής

Συνεχίστηκε για 2η σχολική χρονιά η λειτουργία του ομίλου Ρομποτικής του σχολείου μας.

Στην αρχή της σχολικής χρονιάς ο Σύλλογος γονέων έκανε δωρεά στην  ομάδα Ρομποτικής ένα σετ με το ρομπότ MINDSTORMS-LEGO  EV3 και έτσι  δόθηκε η ευκαιρία να ασχοληθούν τα παιδιά από πολύ νωρίς με την κατασκευή και τον προγραμματισμό του ρομπότ. Έτσι πήραν μέρος στον παγκόσμιο διαγωνισμό του FIRST LEGO LEAGUE που για την Ελλάδα διοργανώθηκε στη Θεσσαλονίκη (Noesis  Μάρτιος 2015) και κατέκτησαν το 2ο βραβείο καλύτερου επαγγελματισμού.  Στο πλαίσιο του διαγωνισμού παρουσίασαν την πρότασή τους για την μάθηση στον 21ο αιώνα που είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του σχολείου. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός Ευδοξία Πάτκου.

Εκφραστικής ανάγνωσης:Στο σχολείο λειτούργησε όμιλος εκφραστικής ανάγνωσης από τον Οκτώβριο του 2014 έως το Φεβρουάριο του 2015 με το συντονισμό των εκπαιδευτικών: Αινατζή Παναγιώτα, Καπούση Ελένη, Σπυροπούλου Σοφία, Βρέζα Μαρία.