Ανοιχτό παράθυρο στο Α3

Μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Α3 αποφάσισαν τον Μάρτιο 2019, με την υποστήριξη της υπεύθυνης καθηγήτριας για το τμήμα τους κας Δέσποινας Πανακλερίδου, να εκδώσουν ένα περιοδικό που ονόμασαν "Ανοιχτό Παράθυρο στο Α3".  Ήταν  μια πειραματική έκδοση και όπως λένε οι ίδιοι:

"Το  σχολείο είναι ένα παράθυρο στον κόσμο της γνώσης, της δημιουργίας του ονείρου. Ο λόγος που ξεκινήσαμε αυτήν την «εφημερίδα» είναι για να εκφράσουμε ελεύθερα τις σκέψεις μας  χωρίς περιορισμούς και όρια. Στις σελίδες αυτές αποτυπώνουμε τα ενδιαφέροντά μας για διάφορα θέματα που απασχολούν εμάς κι πιθανόν αλλά παιδιά.  Φιλοδοξία μας είναι να αποτελέσει βήμα για όλα τα παιδιά. Θεωρούμε ότι κάθε σκέψη μετράει  και για αυτό θα θέλαμε να ακούσουμε τις σκέψεις  και τα όνειρα και άλλων παιδιών του σχολείου μας".