Συμμετοχή στο 12ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής  με την εργασία: Έξυπνη Πόλη- Έξυπνος Φωτισμός

Η ομάδα ρομποτικής του σχολείου μας,πήρε και φέτος μέρος στο 12ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής , με την εργασία "Έξυπνη Πόλη- Έξυπνος Φωτισμός".

Το θέμα μας αφορούσε  τι σημαίνει  "Έξυπνη πόλη" όταν μιλούμε για την βιωσιμότητα των πόλεων, και εμείς εστιάσαμε στον δημόσιο φωτισμό.

Το 12ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής έγινε στις 12-15 Μαΐου 2020 διαδικτυακά και μπορείτε να παρακολουθήσετε τις εισηγήσεις στο site  http://www.math-syn-pli.gr/

Tο θέμα μας:

Μέχρι το τέλος αυτού του αιώνα περισσότερο από το 80%  του  παγκόσμιου  πληθυσμού  θα  έχει  συγκεντρωθεί  σε  μεγάλα  αστικά κέντρα  Καθώς λοιπόν  όλο και περισσότεροι άνθρωποι μετακινούνται στις πόλεις, η βιωσιμότητά τους τίθεται υπό αμφισβήτηση.

Η πρόβλεψη αυτή διαμορφώνει  από  μόνη  της  μια  ανάγκη  για  έξυπνο  σχεδιασμό και  έξυπνους  τρόπους  οργάνωσης της καθημερινότητας στον αστικό χώρο με σκοπό τη βελτίωση της ποιότητας ζωής.  Σημαντικό ρόλο στο πρόβλημα αυτό θα παίξει η τεχνολογία και τα επιτεύγματά της. Στην  έρευνά μας  για την βιωσιμότητα των πόλεων,  συναντήσαμε τον όρο «Έξυπνη πόλη». Ο όρος αυτός  αφορά το «τεχνολογικό τμήμα» μιας πόλης  όπου προγραμματιστές και  μεγάλες επιχειρήσεις, συνεργαζόμενοι με δήμους χρησιμοποιούν το Διαδίκτυο των Πραγμάτων  (Νέες Τεχνολογίες – αισθητήρες και το διαδίκτυο)  για να βελτιώσουν τους πόρους τους, τις υποδομές, και γενικά τη ζωή των πολιτών  τους. Μια τέτοια δράση  είναι καιο έξυπνος φωτισμός των δρόμων με το οποίο και ασχοληθήκαμε.

Με τον  φωτισμό των οδών για πολλές ώρες με την ίδια ένταση, ανεξαρτήτως του φωτός από το περιβάλλον, από τη βιβλιογραφική μας έρευνα βρήκαμε ότι έχουμε:

Σπατάλη φυσικών και οικονομικών πόρων, Σπατάλη ενέργειας, Ατμοσφαιρική ρύπανση  καθώς και  Φωτορρύπανση.

Οι χώρες ξοδεύουν πάνω από 10 δισ. ευρώ το χρόνο για τον φωτισμό των δρόμων, ποσό που αντιστοιχεί στο 40% των δαπανών της κάθε χώρας για την ενέργεια. Επιπλέον, η ενέργεια αυτή μεταφράζεται σε 40 εκατ. τόνους εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα το χρόνο.

Στην εργασία αυτή επιχειρήσαμε να προσομοιώσουμε  ένα Οδικό Σύστημα στο οποίο:

Τα φώτα του δρόμου θα ανάβουν όταν περνάει όχημα μπροστά από τις  κολώνες φωτισμού οδών,  στις  οποίες έχει τοποθετηθεί ένας αισθητήρας απόστασης,  με στόχο να γίνεται εξοικονόμηση ενέργειας, φυσικών πόρων, ελάττωση παγίων εξόδων που αφορούν τον δήμο,  αλλά και μείωση της ατμοσφαιρικής  ρύπανσης με CO2.

Οι κατασκευές μας είναι: έξι κολώνες φωτισμού πάνω στις οποίες είναι προσαρτημένοι έξι αισθητήρες απόστασης ultrasonic, ένας σε κάθε κολώνα. Με δύο επεξεργαστές Arduino–UNO προγραμματίσαμε τους 6 αισθητήρες να ενεργοποιούν 6 λαμπάκια  led όταν μπροστά από τους αισθητήρες περνά ένα όχημα. Το όχημα που περνά μπροστά από τους αισθητήρες είναι ένα edubotEV3, που εκτελεί ένα πρόγραμμα propotional linefollower σε κλειστή μαύρη γραμμή μπροστά από τις κολώνες. Εργαστήκαμε σε δύο ομάδες. Η κάθε ομάδα έκανε ένα κύκλωμα με ένα arduino και τρεις αισθητήρες ultrasonic και μετά ενώσαμε τις δύο κατασκευές.

Δείτε στα επόμενα βίντεο την κατασκευή μας  την προσομοίωση -προγραμματισμό του κυκλώματος.

Η κατασκευή

Η προσομοίωση του κυκλώματος στο tinkercard

Η ομάδα ρομποτικής του 1ου Γυμνασίου Πυλαίας RoboPyl

Ποιμενίδης Νικόλαος, Σερίδου Αναστασία, Σαββίδης Σάββας, Γιαννουχίδης Πέτρος, Τριγγίδης Γιώργος, Τραγιαννός Νικόλαος–Ίκαρος, Λιμενοπούλου Μαριαλένα, Κουκουμάκα Ζωή, Σαμαρτζή Αργυρώ, Μηλιώτης Νικόλαος. Προπονήτριες Εύη Πάτκου και Φανή Βασιλικού