Αλληλεγγύη στους πρόσφυγες

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΕΚΚΛΗΣΗ

ΤΟ 15ΜΕΛΕΣ ΤΟΥ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΥΛΑΙΑΣ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ

Συμμαθητές /τριές μας και αγαπητοί γονείς,
όπως γνωρίζετε, το δράμα χιλιάδων προσφύγων βρίσκεται σε εξέλιξη. Η κατάσταση είναι πάρα πολύ δύσκολη και γίνεται κάθε μέρα και χειρότερη. Χιλιάδες άνθρωποι, παιδιά, γυναίκες, άνδρες, ηλικιωμένοι που καταφεύγουν στη χώρα μας βρίσκονται σε άθλια κατάσταση. Κανείς μας δεν μπορεί να κοιμάται ήσυχος. Πρέπει άμεσα να βοηθήσουμε και εμείς όσο μπορούμε.

Σας παραθέτουμε τα άμεσα αναγκαία :

Τρόφιμα: Όπως:  γάλα μακράς διαρκείας για ενηλίκους ,Γάλα για βρέφη και παιδιά, βρεφικές κρέμες. Ξηρά τροφή άμεσης κατανάλωσης (μπισκότα, κρουασάν, κονσέρβες, ξηρούς καρπούς, φρυγανιές, μπάρες δημητριακών κτλ)

Είδη υγιεινής : μωρομάντηλα, πάνες μωρού, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες, σαπούνια κλπ

Φάρμακα: Αεροτσάμπερ για παιδιά (ακόμα και μεταχειρισμένα), Tobrex - Tobratex (κολήριο για τα μάτια) Otrivin (για τη μύτη), Zovirax (δερματικό) Mucosolvan σιρόπι των 15 και των 30

Ρούχα: Κουβέρτες, Υπνόσακοι, Παπούτσια

Παιχνίδια για παιδιά, είδη ζωγραφικής (μπλοκ, ξυλομπογιές, κηρομπογιές κλπ)

Επίσης , όσα παιδιά θέλουν μπορούν  να στείλουν από μια κάρτα σε κάθε παιδί εκεί με ένα μήνυμα αισιοδοξίας,  ένα μήνυμα ότι τα σκεφτόμαστε .

Το 15μελές του 1ου Γυμνασίου Πυλαίας

ΥΓ. Όλα τα πράγματα τα μαζεύουμε στο σχολείο.