Δράση για την καλλιέργεια της οικολογικής συνείδησης των μαθητών/τριών

Για  την  καλλιέργεια  της  οικολογικής  συνείδησης  των  μαθητών/τριών,  της  συλλογικότητας  και  της αξίας  της διανομής κοινών αγαθών σε επίπεδο σχολικής μονάδας

Α) Τα  βιβλία  της  ακόλουθης  λίστας  θα  επαναχρησιμοποιηθούν  την  επόμενη  σχολική  χρονιά  και  θα  πρέπει  πριν  από  τη  λήξη  του  τρέχοντος διδακτικού  έτους  να  επιστραφούν  στη  σχολική  μονάδα  στην  καλύτερη  δυνατή  κατάσταση,  για  να παραμείνουν  στις  βιβλιοθήκες  του  σχολείου  και  να  χρησιμοποιηθούν  όποτε  το  κρίνουν  οι  εκπαιδευτικοί των αντίστοιχων μαθημάτων.

Για επαναχρησιμοποίηση θα συγκεντρωθούν τα εξής βιβλία:

Για το ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Από τους απόφοιτους της Γ΄ Γυμνασίου

τα βιβλία αναφοράς (που χρησιμοποιούνται και στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου):

ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ,

ΛΕΞΙΚΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ,

ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ ,

ΛΕΞΙΚΟ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΟΡΩΝ.

το Βιβλίο Φυσικής Αγωγής (που χρησιμοποιείται και στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου)

το βιβλίο Δραματική Ποίηση, Αριστοφάνη Όρνιθες

Από όσους προάγονται και απολύονται από το Γυμνάσιο

τα Τετράδια Μαθητών των Εικαστικών και της Μουσικής (των τριών τάξεων του Γυμνασίου)

Β)Οι μαθητές μπορούν να  επιστρέψουν  τα  υπόλοιπα  βιβλία  (εκτός  από  εκείνα  που  επιθυμούν  να  κρατήσουν  στην  προσωπική  βιβλιοθήκη  τους),  ώστε  να  αποσταλούν  οργανωμένα  για  ανακύκλωση με τον προσφορότερο τρόπο που κρίνει κάθε σχολική μονάδα.

Η παράδοση των βιβλίων μπορεί να γίνεται: για  τα  μη  γραπτώς  εξεταζόμενα  μαθήματα  την  ημέρα  λήξης  των  μαθημάτων  του  διδακτικού  έτους 2015?2016.

για τα γραπτώς εξεταζόμενα μαθήματα την ημέρα έκδοσης  των  αποτελεσμάτων  των  προαγωγικών  ?απολυτηρίων εξετάσεων Ιουνίου 2016

Επισημαίνεται ότι  οι  μαθητές  που φοιτούν στις Α΄  και Β΄ τάξεις του Γυμνασίου κατά το σχ. έτος 2015-2016 δεν πρέπει να επιστρέψουν στη σχολική μονάδα τα βιβλία:

«Ενημέρωση για σχολικά βιβλία Γυμνασίου»,

τα βιβλία αναφοράς του Γυμνασίου

τα βιβλία που χρησιμοποιούνται και στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου,

Συνημμένα θα βρείτε το έγγραφο του ΥΠ.Π.Ε.Θ. με Αρ. Πρωτοκόλλου: 68651/Δ2/22-04-2016

Επισυναπτόμενα Αρχεία
Download this file (ΔΡΑΣΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΒΙΒΛΙΩΝ _2016.pdf)ΔΡΑΣΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΒΙΒΛΙΩΝ _2016.pdf