4 Μαρτίου 200

«ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ?ΟΝΕΙΡΟΥ ΓΗ»
 Οδοιπορικό στην ιστορία και στον πολιτισμό

14 Μαρτίου 2009. Η αίθουσα εκδηλώσεων του Μουσικού Σχολείου φιλοξένησε την εκδήλωση του Γυμνασίου μας με θέμα ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ ? ΟΝΕΙΡΟΥ ΓΗ, οδοιπορικό στην ιστορία και στον πολιτισμό. Το χρώμα, η μουσική, οι χορευτικές φιγούρες, πλημμύρισαν τις αισθήσεις μας και μας ταξίδεψαν σε μια αλλοτινή εποχή. Μας έφεραν εικόνες από το παρελθόν. ένα ένδοξο παρελθόν που χάραξε τα σημάδια του στη γη της Μικρασίας, στην ευλογημένη γη των προγόνων μας, διαγράφοντας μια ιστορική πορεία 3000 χρόνων.
Οι χοροί και τα τραγούδια, τα δρώμενα και τα αφηγηματικά κείμενα, τα ήθη και τα έθιμα, οι εικόνες, μας έφεραν το άρωμα της καθ` ημάς Ανατολής. Μια βιωμένη ιστορία, μια βιωματική εμπειρία.
Πρωταγωνιστές μαθητές και μαθήτριες του σχολείου που δώσανε τον καλύτερό τους εαυτό. Έπαιξαν, τραγούδησαν, χόρεψαν, αφηγήθηκαν, απήγγειλαν, με θαυμαστό συγχρονισμό και αξιοζήλευτη συνεργασία. Έδωσαν σάρκα και οστά και υλοποίησαν τη σύλληψη της Διευθύντριας κ. Ασπασίας Πανουργιά που επιμελήθηκε, σκηνοθέτησε και έστησε αυτή τη γιορτή, με την αρωγή καθηγητών, καθηγητριών και του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων.
Το ακροατήριο άκουσε προσεκτικά την ιστορική ανασκόπηση, ταξίδεψε στην Πόλη και στα Καφέ Αμάν, παρακολούθησε το τελετουργικό ενός Μικρασιάτικου γάμου, σαγηνεύτηκε από τις αναφορές στην πανέμορφη Σμύρνη, βούρκωσε αντικρίζοντας τις εικόνες της καταστροφής και δάκρυσε στην αναπαράσταση της προσφυγιάς.
Έτσι ήταν, έτσι ήταν πραγματικά εκεί στη μακρινή πατρίδα, είπε δακρυσμένη μια συμπαθέστατη υπέργηρη κυρία. Κι ήταν η καλύτερη επιβράβευση!

Σκηνοθεσία-Γενική Επιμέλεια: Πανουργιά Ασπασία
Βοηθοί οργάνωσης-Επιμέλεια κειμένων: Καπούση Ε., Λώλου Γ.
Υπεύθυνος χορευτικού: Σπυράκης Γεώργιος
Υπεύθυνος χορωδίας: Μουτουσίδης Κων/νος
Υπεύθυνος Ηλεκρονικού υλικού: Καλαθάς Νικόλαος
Επιμέλεια προσκλήσεων : Παρασίδου Μαρία
Υλικοτεχνική υποστήριξη: σύλλογος γονέων και κηδεμόνων

Έπαιξαν οι μουσικοί: Ούτι: Θ. Ψαραλέξης, Βιολί: Θ. Αξενόπουλος,
Λαούτο: Χ. Τσαιρίδης, Κανονάκι: Β. Γουδώνης,
Κρουστά: Γ. Στολάκης

ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ:
Αλεξάκη Βασιλεία, Αργυροπούλου Μαριάνθη Αστρεινίδη Αγγελική, Αργυρούδη Βιβή
Γιαβρόγλου Μαρία, Γκελής Μάριος Γκόγκου Ειρήνη, Καραμούτα Στελίνα
Μισερλής Γιώργος, Μπέτας Στέλιος Μπόζα Ιωάννα, Μπόζη Ολίνα
Μποράβου Χαρίκλεια, Σαμαρά Νάταλι Σισμανίδου Αφροδίτη, Σιμωνέτα Τσουρέλα
Σταμπολίδης Σπύρος, Τσαραμπουλίδου Ελένη, Τσικλιώτη Βασιλική, Χύτας Θανάσης

ΧΟΡΩΔΙΑ:
Αγκύρογλου Μαρία, Αρδαμερινού Ελπινίκη, Δισλή Δήμητρα, Καραβασίλη Δήμητρα
Λιόφτη Σταυρούλα, Μούρτου Μαρία, Μπαχτσή Ελισάβετ, Μπούτιου Ειρήνη
Νεοφυτίδου Ελένη, Νικητοπούλου Λία, Οικονομίδου Έφη, Παπαδοπούλου Ελευθερία
Παπαδοπούλου Μαρία, Παραλίκη Ελένη, Ραπτοπούλου Μαριαλένα, Σιδεροπούλου Ιφιγένεια, Σισμανίδου Αφροδίτη, Σοφοπούλου Εύη, Τάνη Βίκυ,, Φωτίου Χριστίνα

Οι παραδοσιακές στολές ήταν ευγενική προσφορά του συλλόγου Σμυρναίων
Μικρασιατών « Αγία Φωτεινή » Ελευθερίου Κορδελιού.

Ειλικρινείς ευχαριστίες στο βεστιάριο του Δήμου Πυλαίας, στο Ιστορικό Αρχείο Προσφυγικού Ελληνισμού του Δήμου Καλαμαριάς, στο σύλλογο Μικρασιατών Καβάλας, και σε όλους όσους βοήθησαν.

Μερικά στιγμιότυπα από τη γιορτή.