Θερμοκήπιο στο διάστημα - Θερμοκήπιο στο σχολείο μας (Σχολική χρονιά 2010-11)

Το σχολείο μας συμμετείχε φέτος σε ένα σχολικό πρόγραμμα της ESA :  "Θερμοκήπιο στο διάστημα", το οποίο γίνεται στο πλαίσιο ενός προγράμματος σε σχέση με τη διατροφή των αστροναυτών στο διάστημα και με τη δυνατότητα να τρέφονται σε ταξίδια μεγάλης διάρκειας με φρέσκα φρούτα και λαχανικά που θα καλλιεργούνται σε διαστημικά θερμοκήπια.

Έτσι πραγματοποιήθηκε το εξής πείραμα: ένας αστροναύτης φύτεψε τους σπόρους ενός φυτού (Arabidopsis thaliana)  στο διαστημόπλοιο με το οποίο ταξιδεύει και ακριβώς το ίδιο πείραμα το πραγματοποίησαν στον ίδιο χρόνο πολλά σχολεία σε διάφορες χώρες της Ευρώπης, μεταξύ των οποίων και το δικό μας, ώστε να παρατηρηθεί πώς μεγαλώνει το φυτό στο διάστημα χωρίς βαρύτητα και στη γη με βαρύτητα.

Κάθε εβδομάδα γινόταν παρατήρηση όσο αφορά την ανάπτυξη του φυτού και στο τέλος  πραγματοποιηθηκε ένα online μάθημα με τον αστροναύτη και όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.

Δυστυχώς το δικό μας φυτό δεν αναπτύχθηκε όπως έπρεπε, αλλά μιλήσαμε αρκετά για την ζωή στο διάστημα και τα μακροχρόνια ταξίδια των αστροναυτών, αξιοποιώντας το εκπαιδευτικό υλικό που μας έστειλε η ESA.

Σχετικά:   http://www.esa.int/esaHS/SEMBGZ4PVFG_index_0.html

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Εύη Πάτκου (ΠΕ19 Πληροφορικής), Παρασκευή Βρύζα (ΠΕ4-Βιολόγος), Γιώτα Ξένου (ΠΕ4-Βιολόγος). φωτογραφίες