Οι γέφυρες ενώνουν, τα τείχη απομονώνουν

Συγχαρητήρια στο μαθητή του σχολείου μας Καραπατάκη Γιώργο  που κέρδισε το πρώτο βραβείο σκίτσου- ζωγραφικής στο διαγωνισμό με θέμα "Χτίζοντας γέφυρες όχι τείχη στο σχολείο και την κοινωνία".

Το έργο που πήρε το πρώτο βραβείο

Το διαγωνισμό οργάνωσε το Γραφείο Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Συγχαρητήρια και στους 17 μαθητές που πήραν μέρος στο διαγωνισμό με τα εξαιρετικά τους έργα. Το θέμα του διαγωνισμού τους έκανε να σκεφτούν και να προβληματιστούν πάνω στις έννοιες της ισότητας, δημοκρατίας, συνεργασίας, αλληλεγγύης, σεβασμού, αλληλοκατανόησης, ανισότητας, απομόνωσης, αποξένωσης, ανασφάλειας, ταπείνωσης, στοχοποίησης, κακομεταχείρησης, ρατσισμού. Έτσι βρήκαν τον τρόπο να χρησιμοποιήσουν την μεταφορική,συμβολική,αλληγορική ή και ποιητική λειτουργία της λέξης "γέφυρα".

Η τελετή βράβευσης και η έκθεση έργων των μαθητών και μαθητριών έγινε στην αίθουσα εκδηλώσεων της Φιλοπτώχου Αδελφότητας Ανδρών Θεσσαλονίκης,Αγίας Σοφίας 38 την Τρίτη 25 Απριλίου 2017.

Όλα τα  έργα των μαθητών μας είναι εδώ

Υπεύθυνη η καθηγήτρια καλλιτεχνικών: Μαρία Παρασίδου