Στο μάθημα της Γερμανικής Γλώσσας πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 23/3/2023 η μέθοδος εκμάθησης σε «σταθμούς εργασίας» στο πλαίσιο της πρακτικής άσκησης φοιτητριών Γερμανικής Φιλολογίας στο σχολείο μας. Αξιοποιήθηκε ο χώρος της βιβλιοθήκης και οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να εργαστούν σε ομάδες. Στη δράση πήραν μέρος τα τμήματα Α6, Β1/2, Β5/6, Γ1/2. Η προσέγγιση διδασκαλίας σε σταθμούς έχει πολλά πλεονεκτήματα, καθώς ενισχύεται η αυτόνομη μάθηση, οι μαθητές/τριες παίρνουν ενεργά μέρος στην διαμόρφωση της γνώσης, δημιουργούνται κίνητρα και υποστηρίζεται η συνεργασία.
![](http://1gym-pylaias.thess.sch.gr/wordpress/wp-content/uploads/2023/03/vik1-1024x547.jpg)
![](http://1gym-pylaias.thess.sch.gr/wordpress/wp-content/uploads/2023/03/vik2-1024x768.jpg)
![](http://1gym-pylaias.thess.sch.gr/wordpress/wp-content/uploads/2023/03/vik3-1024x768.jpg)