Οι μαθητές του Β1 τμήματος του σχολείου μας συμμετείχαν  την Τετάρτη 26 Απριλίου 2023 στο πρόγραμμα με τίτλο «Δραστήριοι μαθητές-ενεργοί πολίτες: λογοτεχνικές παρεμβάσεις την εποχή της δικτύωσης» που πραγματοποιήθηκε στα Αγγλικά από την Δρ. Φελέκη Δέσποινα, ερευνήτρια του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας  του ΑΠΘ στο σχολείο μας.

Σκοπός του προγράμματος ήταν να διερευνήσει και να προτείνει μεθόδους κοινωνικής μάθησης και αφύπνισης  των νέων μαθητών μέσω της σύζευξης  της αγγλόφωνης λογοτεχνίας και των νέων τεχνολογιών. Τα παιδιά ενημερώθηκαν  για τις κοινωνικές ανισότητες που αφορούν τα κορίτσια αλλά και τον κόσμο μας γενικότερα μέσα από video και ποιήματα  Αμερικάνικης Λογοτεχνίας. Στην συνέχεια, εξέφρασαν τις σκέψεις τους και τις  αποτύπωσαν  γρήγορα σε πόστερ.  Υπεύθυνη από το σχολείο η κ. Βασιλικού Φανή (καθηγήτρια Αγγλικών).