7οι Μαθητικοί Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας

Μάρτιος -Απρίλιος 2024

Το σχολείο μας συμμετείχε και φέτος στους 7ους Μαθητικούς Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας «Η γλώσσα μου… ο κόσμος μου», οι οποίοι πραγματοποιήθηκαν αποκλειστικά διαδικτυακά στην πλατφόρμα Webex σε δύο φάσεις (Τετάρτη 27 Μαρτίου και Πέμπτη 4 Απριλίου 2024). Η ομάδα του σχολείου μας αποτελούνταν από τους  εξής μαθητές και μαθήτριες της Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου: Μαρ. Ιωάννης, Πι.- Χατζ. Μανώλης, Σαχ. Μαρία, Σουγ. Σοφία και Τρ. Λυδία. Αναπληρωματικοί ήταν η Κουτ. Παρασκευή και ο Εσκ. Κωνσταντίνος. Υπεύθυνες καθηγήτριες ήταν οι φιλόλογοι του σχολείου Αναστασία Αμοιραδάκη, Αγάπη Δελή και Ευαγγελία Κυριαζοπούλου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες διαγωνίστηκαν σε πρωτότυπα κοινά θέματα πάνω σε γραπτά και προφορικά κείμενα σε αυθεντικό ψηφιακό περιβάλλον.