Επίσκεψη στο Γεωλογικό τμήμα του ΑΠΘ

Την Πέμπτη 11 και την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024, τα τμήματα της Α τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τα εργαστήρια Πετρολογίας, Ορυκτολογίας και το Μουσείο Παλαιοντολογίας του Γεωλογικού Τμήματος της Σχολής Θετικών Επιστημών του Α.Π.Θ.

Οι μαθητές γνώρισαν από κοντά τα ορυκτά και τις ιδιότητές τους, τα είδη των πετρωμάτων, παρατήρησαν πετρώματα και ορυκτά στο μικροσκόπιο, παρακολούθησαν βίντεο με τις εκρήξεις των πιο εντυπωσιακών ηφαιστείων του κόσμου και ανακάλυψαν τα μυστικά της λειτουργίας του ηλεκτρονικού μικροσκοπίου.

Οι εντυπώσεις όλων ήταν οι καλύτερες.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την καθηγήτρια κ. Λαμπρινή Παπαδοπούλου, τον καθηγητή κ. Δημήτρη Κωστόπουλο τους διδάκτορες και μέλη Ε.ΔΙ.Π. κ. Δημήτρη Βογιατζή, Σταύρο Οικονομίδη, Γιώργο Λαζαρίδη και τους συνεργάτες τους για την τόσο όμορφη εμπειρία που μας χάρισαν.