Επίσκεψη στην Κρύπτη του Μακεδονικού Αγώνα  και στο Μουσείο Κινηματογράφου

Την Τρίτη 9 Απριλίου τα τμήματα Γ1 και Γ3 του Γυμνασίου μας επισκέφτηκαν την Κρύπτη του Μακεδονικού Αγώνα που βρίσκεται σε βάθος 3,5 μέτρων κάτω από το Ιερό Βήμα του Μητροπολιτικού Ναού του Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά. Η κρύπτη χρησιμοποιούταν την περίοδο του Μακεδονικού Αγώνα ως χώρος συνεδριάσεων, φιλοξενίας αγωνιστών, αλλά και σαν αποθηκευτικός χώρος εφοδίων και πυρομαχικών.

Στη συνέχεια τα δύο τμήματα επισκέφτηκαν το Μουσείο Κινηματογράφου που βρίσκεται στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης. Εκεί παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Βγαίνω στο φως». Με μια βιωματική πορεία οι μαθητές γνώρισαν τα πειράματα και τους προδρόμους που οδήγησαν στη δημιουργία της πρώτης κινηματογραφικής μηχανής. Ακόμα, στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα «green screen» οι μαθητές γνώρισαν τα μυστικά του κινηματογραφικού λόγου (εικονογράφηση του σεναρίου, είδη πλάνων, γωνίες λήψης κ.α.) και δημιούργησαν τη δική τους ταινία μικρού μήκους.