Διάφορες εκπαιδευτικές και διδακτικές επισκέψεις

Στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς έγιναν διάφορες εκπαιδευτικές και διδακτικές επισκέψεις στο πλαίσιο διαφόρων διδακτικών αντικειμένων:

15-1-24

Τμήματα Γ2, Γ5 – Βασιλικό Θέατρο & Λευκός (Δόμβρος, Κυριαζοπούλου, Ταμπουρατζής)

(1) Επίσκεψη στο Βασιλικό θέατρο και ενημέρωση για θέματα που αφορούν το τεχνικό κομμάτι του ανεβάσματος μιας παράστασης, καθώς και των επαγγελμάτων θεάτρου πέραν αυτού του/της ηθοποιού.

(2) Ιστορία της Θεσσαλονίκης μέσα από το Μουσείο του Λευκού Πύργου.

09-02-24

Τμήματα Γ2, Γ5 – Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα & Κρύπτη Μακεδονικού Αγώνα στη Μητρόπολη (Δόμβρος, Κυριαζοπούλου, Κοκκίνη)

14-2-24

Όλο το σχολείο – Let’s Dance (Δόμβρος, Βασιλικού)

Ο παλιός μαθητής του σχολείου Βασίλης Γκουλέτσας διδάσκει χορό σε όλο το σχολείο τη μέρα του Αγίου Βαλεντίνου

7 έως 10-3-24

(Δόμβρος-Βασιλικού)

Συμμετοχή στο MSK-MUN στο 1ο Γυμνάσιο Κηφισιάς με διακρίσεις δύο μαθητών

19-3-24

Τμήματα Γ5, Γ6 – Ελληνικό Φαρμακευτικό Μουσείο & Κοιμητήρια Μίκρας (Δόμβρος, Διαμαντοπούλου, Κοκκίνη)

Επίσκεψη στο Φαρμακευτικό Μουσείο στο πλαίσιο του μαθήματος της Χημείας και στα Συμμαχικά Κοιμητήρια Μίκρας στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας ως αφόρμηση για τη διδασκαλία του Α’ Παγκόσμιου πολέμου.

20-3-24

Τμήματα Γ1, Γ2 – Ελληνικό Φαρμακευτικό Μουσείο & Κοιμητήρια Μίκρας (Δόμβρος, Διαμαντοπούλου, Κυριαζοπούλου)

26-4-24

Περιβαλλοντική ομάδα (Δόμβρος, Βασιλικού, Κυριαζοπούλου)

Συμμετοχή στο πρόγραμμα «Πορεία στο χρόνο: Ιστορία και περιβάλλον στο κάστρο του Πλαταμώνα» του ΚΕΠΕΑ Ανατολικού Ολύμπου στο κάστρο του Πλαταμώνα.

Μερικά στιγμιότυπα