Διδακτική επίσκεψη του Γ3 και του Γ4 στο Βυζαντινό Μουσείο Θεσσαλονίκης και στον Λευκό Πύργο

Την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024 τα τμήματα Γ3 και Γ4 του σχολείου μας συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Βυζαντινού Μουσείου “Αλλοτινά και τωρινά πρόσωπα του χρόνου”. Κύριος στόχος του προγράμματος ήταν να συζητηθεί η έννοια του χρόνου γενικά και στα βυζαντινά χρόνια ειδικότερα.

Συντονίστριες του προγράμματος ήταν οι φιλόλογοι του σχολείου μας,  Κυριαζοπούλου Ευαγγελία, Πουλτίδου Σοφία και Φαρδή Αικατερίνη.

Το πρόγραμμα διαρθρώθηκε σε δύο ενότητες: α) στην εισαγωγική ενότητα, η οποία είχε σκοπό να εισάγει τους μαθητές στο θέμα του προγράμματος και στην οποία συζητήθηκαν η έννοια του χρόνου και οι τρόποι και τα όργανα μέτρησής του και β) στην επιτόπου εργασία σε πέντε αίθουσες του Μουσείου με φύλλα εργασίας και με τη βοήθεια εποπτικού υλικού.

Στη συνέχεια, οι μαθητές επισκέφτηκαν τον Λευκό Πύργο. Εκεί είχαν την ευκαιρία μέσα από τη μόνιμη έκθεση στους έξι ορόφους του Πύργου να γνωρίσουν στιγμές-ορόσημα της ιστορίας της πόλης από την ίδρυσή της ως το πρόσφατο παρελθόν της.