Επίσκεψη στο Ισλαχανέ

Μαθητές της γ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τον Πολυχώρο Πολιτισμού ” Χαμιδιέ- Ισλαχανέ”. Μέσα από την εξαιρετική ξενάγηση , τις αρχειακές φωτογραφίες και τις ψηφιακές εφαρμογές γνώρισαν την ιστορία της περιοχής από την τελευταία οθωμανική περίοδο της πόλης, έως τα νεώτερα χρόνια.

Το κτιριακό συγκρότημα της Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων “Χαμιδιέ” κατασκευάστηκε το 1903 και αποτελούσε τμήμα του οθωμανικού ορφανοτροφείου “Ισλαχανέ”, το οποίο ιδρύθηκε το 1874 από τη μουσουλμανική κοινότητα της πόλης και φιλοξενούσε ορφανά αγόρια διαφόρων εθνικοτήτων και θρησκειών.

Μετά την απελευθέρωση της πόλης το κτίριο περιήλθε στο Δημόσιο. Το 1992 χαρακτηρίστηκε ιστορικό διατηρητέο μνημείο συμπεριλαμβανομένου και του εξοπλισμού του. Το έργο της αποκατάστασης και επανάχρησης του μνημείου ως Πολυχώρος πολιτισμού ολοκληρώθηκε το 2015.

Επιπλέον μαθήματα ιστορίας δέχθηκαν οι μαθητές μας από την ξενάγηση στην περιοδική έκθεση “Η άλλη πλευρά της ιστορίας”.