20ο Thessaloniki Model United Nations

Στο πλαίσιο του Ομίλου ΜUN (Model United Nations)που πραγματοποιείται στο σχολείο μας,   συμμετείχαμε διαδικτυακά στο 20ο ΤMUN που διοργανώθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 18 και 19 Δεκεμβρίου με μία επταμελή ομάδα μαθητών από την Τρίτη τάξη  εκπροσωπώντας  την Αρμενία και την Νέα Ζηλανδία . Η συμμετοχή στο μαθητικό αυτό συνέδριο αντιλογίας στα Αγγλικά που στηρίζεται στο μοντέλο  συνεδριάσεων του Οργανισμού των Ηνωμένων Εθνών έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές μας να γίνουν κοινωνοί μιας εναλλακτικής εκπαιδευτικής διαδικασίας και να αναπτύξουν βαθύτερη εκτίμηση και κατανόηση των σύγχρονων παγκόσμιων ζητημάτων αναζητώντας λύσεις μέσα από τη διαπραγμάτευση, τον δημοκρατικό και πολιτισμένο διάλογο, την τέχνη της διπλωματίας και τη διαδικασία της ψηφοφορίας και πλήρους αποδοχής του πλειοψηφικού αποτελέσματος. Μέσω λοιπόν της βιωματικής μάθησης οι μαθητές αποκόμισαν σπουδαίες εμπειρίες με εκπαιδευτικό και παιδαγωγικό όφελος. Παράλληλα με την εξάσκηση της αγγλικής γλώσσας και την απόκτηση γνώσεων για χώρες του ΟΗΕ, οι μαθητές έκαναν φίλους, επικοινώνησαν και έμαθαν τις αξίες του σεβασμού και της συνεργασίας. Τέλος, η συμμετοχή  σε αυτή τη διοργάνωση  ήταν πολύ χρήσιμη για τους μαθητές μας αλλά και για εμάς τους εκπαιδευτικούς γιατί αποτέλεσε ένα παράθυρο γνώσης στο σύγχρονο κόσμο  και μας επέτρεψε να οργανωθούμε σε ομάδα και να συνεργαστούμε παραγωγικά. Σύμβουλός τους σε αυτή την προσπάθεια στάθηκε η καθηγήτρια των Αγγλικών, Βασιλικού Φανή. Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα είναι οι παρακάτω:

Ως  εκπρόσωποι  (delegates) της Ιταλίας:

Ζ. Σταύρος. (Γ1)

Ζ. Χρύσα (Γ1)