Επίσκεψη στην έκθεση φωτογραφίας «Ο Φεντ Μπουασονά και η Μεσόγειος. Μια φωτογραφική Οδύσσεια»

2-12-2022

Μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν στο Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης MoMus την έκθεση φωτογραφίας : «Ο Φεντ Μπουασονά και η Μεσόγειος. Μια φωτογραφική Οδύσσεια».

Μετά από την εξαιρετική ξενάγηση και τις ενδιαφέρουσες εκπαιδευτικές δραστηριότητες οι μαθητές γνώρισαν τον σπουδαίο Γαλλοελβετό φωτογράφο, ο  οποίος στα πολλαπλά του ταξίδια στην Ελλάδα κατά τις τρεις πρώτες δεκαετίες του 20ου αιώνα φωτογραφίζει εικόνες ικανές να επηρεάσουν την πορεία της ιστορίας.

Το Υπουργείο Πολιτισμού χαρακτηρίζει το έργο του κινητό εθνικό μνημείο με ιδιαίτερη ιστορική, λαογραφική, αρχαιολογική και καλλιτεχνική αξία.

Περισσότερα μπορείτε να δείτε εδώ

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός

Μαρία Παρασίδου, καθηγήτρια εικαστικών