Ημέρα Θεάτρου στο σχολείο μας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

στο πλαίσιο της βοήθειας των μαθητών για την καλύτερη κατανόηση των Αρχαίων Κειμένων από μετάφραση τα οποία διδάσκονται (Ιλιάδα, Οδύσσεια και Ελένη) στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου, καθώς και για την έκθεση, πολλών από αυτών ίσως για πρώτη φορά, στον κόσμο του θεάτρου, αποφασίσαμε να διοργανώσουμε μία Ημέρα Θεάτρου στο σχολείο μας, την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου. Οι μαθητές της Α και της Β Γυμνασίου θα παρακολουθήσουν ταυτόχρονα, σε διαφορετικούς χώρους, την Ιλιάδα και την Οδύσσεια στην αρχή της ημέρας και κατόπιν θα παρακολουθήσουν ειδικά διαμορφωμένα μαθήματα με αφόρμηση την παράσταση που θα έχουν παρακολουθήσει στοιχεία με διαθεματικότητας από όλα τ’ αντικείμενα. Η Γ Γυμνασίου θα παρακολουθήσει μια εισαγωγή στο αρχαίο θέατρο και θα ασχοληθεί με θεατρικό παιχνίδι, θεατρική αγωγή και αυτοσχεδιασμούς στο πρώτο μέρος της ημέρας και κατόπιν θα παρακολουθήσει την παράσταση της Ελένης. Και οι τρείς παραστάσεις θα δοθούν από την ταλαντούχα ομάδα του «Μικρού Βορρά» σε σκηνοθεσία Τάσου Ράτζου. Και οι τρεις παραστάσεις είναι εγκεκριμένες από τα υπουργεία Παιδείας και Πολιτισμού αντίστοιχα. Το κομμάτι πριν και μετά τις παραστάσεις θα σχεδιαστεί από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου με την καθοδήγηση θεατρολόγου. Το κόστος για κάθε παιδί είναι στα 5 ευρώ τα οποία θα συγκεντρωθούν από τους/τις ταμίες των τμημάτων μέχρι την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13-10-23 το αργότερο. Πιστεύουμε ότι θα είναι μια ενδιαφέρουσα εμπειρία για τα παιδιά μας και ελπίζουμε στη στήριξη της προσπάθειας και από εσάς.

Για την αποφυγή σπατάλης χαρτιού και για μείωση του οικολογικού αποτυπώματος του σχολείου η δήλωση συμμετοχής θα γίνει ηλεκτρονικά στον παρακάτω σύνδεσμο. Όσοι γονείς δεν επιθυμούν ή δεν αισθάνονται άνετα με τη συμπλήρωση της ηλεκτρονικής φόρμας να ζητήσουν από τα παιδιά τους να προμηθευτούν την έντυπη δήλωση. Θα πρέπει να γίνει η δήλωση και για τις περιπτώσεις μη συναίνεσης. Εάν υπάρχει κάποιο θέμα οικονομικής φύσεως παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου. Στις περιπτώσεις δύο παιδιών (αδελφών) έχω εξασφαλίσει το δεύτερο να πληρώσει 3 ευρώ, ενώ στις περιπτώσεις τρίτου παιδιού, θα είναι δωρεάν το 3ο παιδί. Τα παιδιά που δε θα παρακολουθήσουν την παράσταση θα ακολουθήσουν ειδικά διαμορφωμένο 6ωρο πρόγραμμα μαθημάτων σχετικό με την ημέρα. Οι απουσίες, όπως και σε όλες τις εκδηλώσεις του σχολείου, καταχωρίζονται κανονικά.

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣΔΗΛΩΣΗΣ:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc0o8IsXfz1gNri5Ne1UmE17w9ePGPrnXTh5YPR4vnEo-ZJxg/viewform