Όμιλος Μαθηματικών

Τη  σχολική χρονιά 2022-2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας όμιλος Μαθηματικών με τίτλο  «Περιήγηση στα Μαθηματικά», μία φορά την εβδομάδα (2 διδακτικές ώρες). Συμμετείχαν μαθητές της Γ΄ τάξης και υπεύθυνη εκπαιδευτικός ήταν η Μαθηματικός του σχολείου μας κ. Μπόνου Σοφία.

Η θεματική του ομίλου ήταν η ενίσχυση του ενδιαφέροντος των μαθητών για τα αντικείμενα των Μαθηματικών. Το πρόγραμμα περιείχε γνωριμία με μαθηματικούς διαγωνισμούς (διαγωνισμός ΕΜΕ, διαγωνισμός γρίφων), φιλαναγνωσία -παρότρυνση διαβάσματος μυθιστορημάτων που εμπλέκουν τα Μαθηματικά, ενασχόληση με θέματα της Ιστορίας των Μαθηματικών, σύγχρονα θέματα της επιστήμης των Μαθηματικών, προβολή ταινιών με Μαθηματικό περιεχόμενο.

Στο πλαίσιο των διδακτικών επισκέψεων μαθητές της Γ΄ τάξης επισκέφτηκαν την εμβληματική έκθεση του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού <<Ταξίδι στον κόσμο των Αρχαίων Ελληνικών Μαθηματικών, στη ΔΕΘ(Περίπτερο 1).

Ελπίζουμε και ευχόμαστε να γίνουν αντίστοιχες όμορφες δράσεις και την επόμενη σχολική χρονιά!