Καλλιπάτειρα και Ολυμπιακοί Αγώνες

Στις 26 Μαΐου 2023 και σε ώρες λειτουργίας του σχολικού προγράμματος, στον αύλιο χώρο του 1ου Γυμνασίου Πυλαίας πραγματοποιήθηκε η διαθεματική δράση με τίτλο «Καλλιπάτεια και Ολυμπιακοί Αγώνες», παρουσία της Δ/νσης των καθηγητών, του συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων , του Δ/ντή της επερχόμενης χρονιάς κ. Δόμβρο, καθώς και των μαθητών όλων των τάξεων.

Η δράση περιλάμβανε θεατρικά δρώμενα όπως τη συνομιλία της Καλλιπάτειρας με την αδελφή της όσον αφορά στο σχέδιό της να παραβρεθεί στην Ολυμπία παρά την απαγόρευση, την κατηγορία που της απαγγέλθηκε από τους Ελλανοδίκες μετά τη σύλληψή της και την αφοπλιστική υπεράσπιση της πράξης της.

Επίσης περιλάμβανε και παρουσίαση Ολυμπιακών αγωνισμάτων (δρόμος, πάλη, ακόντιο, δισκοβολία) με την συνδρομή μουσικής υπόκρουσης.

Οι νικητές στεφανώθηκαν από τους Ελλανοδίκες με το κότινο (κλαδί αγριελιάς).

Ήταν ένα ενημερωτικό ψυχαγωγικό … ταξίδι στο απώτερο παρελθόν της πατρίδας μας. Ένα ταξίδι σε στιγμές που … ακόμη διδάσκουν και θα διδάσκουν.

Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων που μας προμήθευσε το ενδυματολογικό υλικό και άλλα απαραίτητα αντικείμενα.

Την αφίσα επιμελήθηκαν οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης Παναγιώτου Δανάη και Μελκονιάν  Αλεξάνδρα.

Υπεύθυνοι δράσης : Ελένη Καπούση , Σταύρος Ταμπουρατζής.